Často kladené otázky

Bezpečnostní přednosti Doony

Ano. Skládání/rozkládání Doony s dítětem uvnitř je bezpečné. Pohodlně upravte postroj autosedačky Doona okolo vašeho dítěte dříve než Doonu složíte/rozložíte.

Rozložit Doonu:

Doona-Unfold-Illustration

Složit Doonu:

Doona-Fold-Illustration

V případě autonehody bývá dětská autosedačka vystavena silnému nárazu, který může narušit její celistvost, a tím snížit schopnost ochránit dítě v autě. Protože nemáme způsob, jak určit, jestli mohla nehoda autosedačku ovlivnit, a protože poškození nemusí být viditelné, nelze přesně určit, zda-li ke skutečnému poškození Doony došlo. Pokud tedy už autosedačka Doona v autě při autonehodě byla, nedoporučujeme ji nadále používat.

 

Ne! NIKDY neukládejte dítě do autosedačky, pokud neznáte její minulost. Sedačka může být poškozena, aniž by to bylo na první pohled viditelné.
Simple Parenting věří, že  v případě autonehody poskytne 5 bodový postroj vašemu dítěti maximální ochranu.

V případě nehody jsou síly přeneseny na autosedačku a na dítě. Pevné tělesné partie (ramena a kyčle/pánev) mohou snést vysoké přetížení nárazu lépe, než měkké tělesné partie (podbřišek). S 5 bodovým postrojem je oblast dětského bříška lépe chráněna a nemusí snášet vysoké přetížení.
Ramenní popruhy se mohou snadno nastavit na správnou výšku, což zajistí, že náraz je během nehody co možná nejvíce přenesen na korpus sedačky a na pevné ramenní kosti dítěte.
5 bodový postroj navíc zajistí, že dítě je v sedačce dobře ukotveno, a je tedy stále v té nejbezpečnější pozici uvnitř ochranného korpusu sedadla.

Unikátní dvoustěnová struktura Doony, která umožňuje složení koleček do trupu Doony, přináší další bezpečnostní přínos. Dvě vrstvy odolného, náraz pohlcujícího plastu, současně s dalšími vrstvami EPS, pěny a textilu, poskytují větší ochranu proti bočnímu nárazu, což v případě nehody dítě lépe ochrání.
Zadní kola jsou vybavena brzdným systémem, který lze snadno ovládat dvěma pedály. Při zabrzdění stiskněte červený zamykací pedál, který je umístěn vedle pravého kola. Při uvolňování brzdy, zmáčkněte zelený brzdový pedál, který je umístěn vedle levého kola. Parkovací brzdu použijte vždy, když umisťujete nebo vytahujete dítě z Doony, nebo když i jen na malou chvíli stojíte na místě!!

Brakes Colors

Stiskněte zelený uvolňující pedál, který je vedle levého kola a tím kola uvolníte. Vždy použijte červenou parkovací brzdu, když dítě umisťujete nebo ho vytahujete, nebo když stojíte na místě i jen  na malou chvilku.

Brakes Colors

Energii pohlcující pěna vstřebá část síly nárazu, který vznikne během autonehody, tudíž zabraňuje nebo minimalizuje zranění dítěte.

Pěna také funguje jako bariéra mezi dítětem a korpusem sedadla a dalšími pevnými předměty, jako jsou dveře vozidla nebo okno.

Na rozdíl od klasických autosedaček umožňuje struktura Doony nasměrovat rukojeť proti zadní straně sedadla v autě, a tak poskytnout dítěti výjimečnou anti – odrazovou ochranu. V případě nehody, pohltí anti – odrazová rukojeť náraz a zabrání Dooně, aby se točila k zadní straně sedadla, čímž značně sníží odrazné zranění.

anti_rebound

Nafukovací bezpečnostní pásy, které se nachází na zadních sedadlech některých vozů Ford a Lincoln (od roku 2011), stejně jako u některých vozů značky Mercedes, lze na základě analýzy výsledků testování systémů bezpečnostních pásů použít pro autosedačku Doona.

Všechny materiály používané společností Simple Parenting jsou testovány a schvalovány podle nejpřísnějších evropských norem REACH, včetně SVHC (Substances of Very High Concern). Materiály použité při výrobě autosedačky Doona jsou bez jakýchkoli nebezpečných chemikálií a přísnými testy prochází i jejich odolnost, pevnost a kvalita.

Různé druhy pěn jsou umístěny na nejdůležitějších místech, tedy uvnitř korpusu a na opěrce hlavy.

Instalace Doony

Detailní instrukce k instalaci najdete zde:

Ne. Autosedačka Doona je určena pouze pro posed čelem dozadu.

Když instalujeme Doonu do vozidla se základnou nebo bez základny, nakloníme rukojeť směrem k sedadlu vozidla v anti – odrazové pozici.

 

anti_rebound

Podmínky instalace autosedačky Doona na sedadlo spolujezdce:

NIKDY neumísťujte autosedačku Doona na místo spolujezdce s aktivním předním airbagem!

Nikdy neinstalujte autosedačku Doona na sedadlo vozu, které je čelem dozadu, a nebo čelem do strany.

Instrukce pro správnou instalaci Doony v autě najdete v uživatelské příručce:

https://simpleparenting.co/user-guides/

Europe: strana 35.

Obepnutý popruh by neměl být volný. Měl by ležet rovně, aniž by se prohýbal. Neměl by mačkat tělo dítěte ani ho tlačit do nepřirozené polohy.
 • Odpojte ramenní popruhy od kovové destičky postroje umístěné v zadní části sedadla autosedačky.

Interactive_JPG_v01_02756

 • Vytáhněte ramenní popruhy zepředu a vyndejte z nich ramenní podložku.

Interactive_JPG_v01_02923

 • Provlékněte ramenní popruhy skrze ty správné drážky.

  DŮLEŽITÉ! Ramenní popruhy musí být vedeny ve stejné výšce nebo jen lehce pod úrovní ramen dítěte.

Interactive_JPG_v01_03248

 • Znovu připojte ramenní popruhy ke kovové destičce postroje v zadní části sedadla autosedačky.

  DŮLEŽITÉ! Zajistěte, aby popruhy nebyly pokroucené.

Interactive_JPG_v01_03562

 • DŮLEŽITÉ! Ramenní popruhy, připevněné ke kovové destičce, MUSÍ být vedeny MEZI kovovou  tyčí  a tělem sedadla autosedačky.

METAL BAR

Zajistěte, aby ramenní popruhy byly vloženy skrze drážky u ramen nebo těsně pod rameny dítěte.

 

Illustrations for Doona User Guide-01

 • Ujistěte se, že popruhy postroje v zadní části jsou provlečeny mezi tělem Doony a kovovou tyčí.
 • Ověřte, zda – li dítě již nepřerostlo dětskou vložku. V takovém případě ji vyndejte.
 • Ujistěte se, že ramenní popruhy nejsou překrouceny.
 • Překontrolujte, zda-li ramenní popruhy jsou provlečeny v té správné výšce ramen vašeho dítěte.

Rukojeť Doona je navržena tak, aby zabránila nesprávnému užití a tudíž může být prodloužena pouze, když je čelem dozadu.

Pokud chcete otočit rukojeť do režimu kočárku, stiskněte naráz obě bílá tlačítka, která jsou umístěna po obou stranách rukojeti a pak otočte rukojeť do polohy kočárku, čelem dozadu. 

Interactive_JPG_v01_00914

Když chcete prodloužit rukojeť, stiskněte bílý knoflík na jejím vrcholku a pak přitáhněte rukojeť směrem k sobě.

Interactive_JPG_v01_01258

 

Když chcete otočit rukojeť, stiskněte naráz oba bílé knoflíky po stranách rukojeti a pak otáčejte rukojetí k žádané poloze.

Interactive_JPG_v01_00914

Instalace a otázky k základně Doony

ISOFIX je mezinárodní standard pro bezpečné a snadné připojení dětské autosedačky do vozidel bez užití bezpečnostních pásů. Použitím ISOFIX konektorů se značně snižují instalační chyby a zlepšuje se bezpečnost autosedaček.
Název ISOFIX pochází ze spojení ISO (International Standardization Organization) a FIX (fixace). ISOFIX standard má dva hlavní bezpečnostní prvky:

 1. Pevné ISOFIX konektory na základně autosedačky, které se připojí k standardním kotvícím bodům v sedadle vozidla.
 2. Zpevněná nastavitelná opěrka nohy (podpěra chodidla).

Některá auta vyrobená před rokem 2006 a všechna auta vyrobená od roku 2006 jsou vybavena kotvícími body ISOFIX.

ISOFIX-base_01

Podrobné instrukce Jak instalovat základnu ISOFIX naleznete zde:

how_2

Illustrations_For_WEB_03-08

Ne. Základna ISOFIX může být instalována ve vozidle pouze při užití konektorů ISOFIX podle standardních požadavků ECE R44.

Neměli byste instalovat Doonu ISOFIX na zadních sedadlech s podpodlažními skladovacími prostory.

Semi-universální schválení je vyžádání dalšího bezpečnostního protirotačního zařízení. Jde o jakousi „nohu“, která může ovlivnit kompatibilitu s některými vozidly. Zde jsou nutné dodatečné testy.

Klikněte na obrázek níže a ověřte si, zda-li je vaše vozidlo na seznamu aut vhodných k této konkrétní autosedačce.

Doona_ISOFIX_Car_Fitting_List2

Doona je certifikována jako univerzální autosedačka a jako taková sedí ke všem vozům, které mohou vyhovět sedačce pro novorozence. Jsou vozidla, kam Doona vhodná nebude (např. kompaktní sportovní vozy), ale pokud do takového vozidla Doona nesedí, nejspíše nebudou vyhovovat ani jiné autosedačky. Seznam vhodných vozidel na našich stránkách se nevztahuje k Dooně, ale pouze k základně ISOFIX.

Ne. Autosedačka Doona se instaluje pouze jedním způsobem – buď s bezpečnostními pásy vozidla nebo se základnou ISOFIX. Rodiče by se měli vždy odkázat na průvodce pro uživatele pro podrobnější instrukce.

Autosedačka Doona úspěšně prošla všemi testy využívající oba způsoby instalace. Pokud je  instalace provedena správně, obě metody jsou bezpečné. Rodiče by měli vždy prostudovat průvodce pro uživatele ke svému vozidlu a určit tak ten nejlepší způsob instalace autosedačky pro své vozidlo i jejich dítě.
Seznam vhodných vozidel je založen na informacích získaných od různých výrobců automobilů,  týkajících se konkrétních rozměrů různých modelů. Nicméně je třeba vzít na vědomí, že tento seznam nelze považovat za 100% přesný a jedním z důvodů je, že i mezi různými modely stejného auta nebo mezi stejnými modely aut v jiných zemích existují malé rozdíly. Pokud je to možné, nejlepší způsob, jak se ujistit, že ISOFIX do vašeho vozidla pasuje, je ověřit si to při koupi vozidla tak, že do něj základnu ISOFIX nainstalujeme.

Údržba a příslušenství Doony

Jakmile se popruhy postroje začnou jevit pro vaše dítě příliš těsné, měli byste si napřed ověřit, zda jsou ramenní popruhy provlečeny ve správné výšce ramen dítěte. Ujistěte se také, že popruhy postroje v zadní částí Doony jsou provlečeny mezi tělem Doony a kovovou tyčí.

Pokud se popruhy stále jeví být příliš těsné, pak vaše dítě již přerostlo vložku pro novorozeně a můžete ji vyndat.

Ujistěte se, že podpora hlavy pro ochranu vašeho dítěte je stále dobře umístěná.

Remove Notice

Simple Parenting důrazně doporučuje, abyste opěrku hlavy Doona používali po celou dobu užívání autosedačky Doona.

Ne. Není vhodné používat příslušenství, která nejsou dodaná nebo schválená firmou Simple Parenting pro používání se sedačkou Doona. Neregulované díly a příslušenství by mohly narušit výkon autosedačky Doona v případě autonehody.

Simple Parenting nabízí řadu příslušenství konstruovaných k užití s autosedačkou Doona, která můžete najít na našich webových stránkách nebo u svého místního distributora.

https://simpleparenting.co/accessories/

Vložku pro novorozeně Doona můžete prát. Před praním si přečtěte instrukce na štítku vložky.

Head support care label eu-01

Potahy sedadel Doona, chrániče ramen i kryt je možné odejmout a vyprat. Před praním, si přečtěte instrukce na štítku přišitém na potahu sedadla. Pokud musí být potah sedadla kdykoli nahrazen, používejte pouze originální potahy sedadel Doona, protože představují nedílnou součást výkonu tohoto bezpečnostního zařízení. K očištění skeletu, můžete použít vlhký hadřík.

Více informací, jak rozebrat a znovu složit potah sedadla Doona, chrániče ramen a kryt můžete shlédnout na videu:

https://www.youtube.com/watch?v=f6SeCO3fR90&list=PLzmOc8rcuBqZQ-L37KQ055uA_AFpTrHHP

wash eu general fabric-01

Dětská vložka Doona je navržena přímo pro novorozence, kterým poskytuje nejvyšší míru bezpečnosti a pohodlí. Dětská vložka Doona je vyvinuta  v souladu s požadavky expertů na bezpečnost a zdraví dítěte. Tato vložka napodobí přirozenou polohu novorozence a tím podpoří správné držení těla dítěte.

Vložka pro novorozence je vyrobena z  bezpečných materiálů.

Textil obsahuje bambusová vlákna která jsou:
• Antibakteriální
• Hypoalergenní
• Termoregulační

 

Kola Doony jsou navržena tak, aby se nedotýkala sedadla ve vozidle. Přesto když si přejete zajistit  další ochranu sedadel vašeho vozu, použijte kryty kol Doona, které byly navrženy právě k tomuto účelu. K další ochraně vozu slouží i podložka pod autosedačku.

Kryty kol Doona i podložku pod autosedačku si můžete koupit u vašeho místního prodejce. Více informací na stránkách: https://dev.doona.cz/accessories/

Wheel_Covers_GB

Pláštěnky proti dešti jsou navrženy tak, aby chránily vaše dítě před deštěm. Můžete si je zakoupit u vašeho místního prodejce. Více informací najdete na našich stránkách.

http://simpleparenting.co/accessories/

Sluneční clona je navržen tak, aby vaše dítě ochránila před sluncem.  Ještě větší ochranu vašemu dítěti proti slunci poskytuje prodloužený sluneční kryt. Koupit si jej můžete u svého místního prodejce. Více informací najdete na:

http://simpleparenting.co/accessories/

06_sunshade

Moskytiéra Doona chrání vaše dítě před hmyzem. Koupit ji můžete u vašeho místního prodejce. Další informace najdete na http://simpleparenting.co/accessories/

Insect_Net_GB_3

Používejte pouze tašky schválené firmou Simple Parenting. Neregulérní příslušenství může zhoršit výkonnost Doony v případě autonehody. Navrhli jsme „tašku pro nezbytnosti“, která je ideální pro přepravu a úschovu základních potřeb a jednoduše ji lze přicvaknout.

Můžete je zakoupit u svého místního prodejce. Více informací na:

http://simpleparenting.co/accessories/

 

01_essential_bag_Snap_on_Storage_GB_3_2

Všeobecné otázky k Dooně

Průvodce použitím je dodán současně s Doonou a je umístěn v označené drážce v zadní části autosedačky.

Uživatelskou příručku můžete najít také  na našich webových stránkách:

https://simpleparenting.co/user-guides/

 

user guide location

Přestože dětské bezpečnostní a zádržné systémy podstupují testy a hodnocení, je možné, že mohou být staženy.

V případě stažení, bychom Vás rádi kontaktovali, což lze pouze v případě, že máte vaši Doonu zaregistrovanou. Vyplňte tedy prosím registrační formulář a budete tak na našem seznamu.

Aby bylo možné řádně zaregistrovat váš dětský zádržný systém, bude třeba vyplnit také číslo modelu, sériové číslo a datum výroby. Tyto informace jsou vytištěny na registrační kartě. Potřebné údaje lze najít na bílém štítku, který je nalepen na dětském zádržném systému.

Všechny potřebné informace najdete na štítku nalepeném na dně autosedačky Doona.

 

traceability-sticker

traceability-stickers-on-product_01-newtraceability-stickers-on-product_02-new-updated

Všechny údaje najdete na štítku nalepeném na dně autosedačky Doona.

 

traceability-sticker

Videa jak používat autosedačku Doona v režimu autosedačky, v režimu „na cestách“ a videa o příslušenství najdete na naší domovské stránce v pravém dolním rohu nebo na podpůrné tabulce nahoře v menu.

how_2

Přečtěte si prosím nálepku na dně autosedačky Doona, která určí doporučenou životnost autosedačky.  Po 6 letech od data výroby Simple Parenting nedoporučuje dále autosedačku užívat.

 

traceability-sticker

Cestování s Doonou

Ano! Doona je certifikována pro cesty letadlem bez základny.

Více informací na:

https://simpleparenting.co/aircraft-approval/

Ano. Doona (bez základny) je certifikována pro přepravu letadlem. Ve většině letadel může Doona uličkami snadno projít a může být instalována k sedadlům pro pasažéry. V každém případě však předem kontaktujte leteckou společnost.

https://simpleparenting.co/aircraft-approval/

V případě, že chcete Doonu letadlem jen převézt, můžete ji zabalit do cestovní tašky Doona.

Tu můžete koupit u svého místního prodejce.

https://simpleparenting.co/accessories/

 

airplane lifestyle

Ano. Podle evropských předpisů  NPA 2008 – 18 – minimální požadovaná šířka uliček v letadle s více než 20 cestujícími je 20 palců/50cm,  kterou může Doona snadno projít.
 • umístěte Doonu na příslušné sedadlo v letadle čelem dozadu.
 • instalaci Doony nám může usnadnit složení opěrek paží směrem nahoru.
 • provlečte oba konce břišního pásu skrz přezku pásku Doony.
 • ujistěte se, že pás není překroucen.
 • poté zacvakněte pás a utáhněte jej.
 • předem se domluvte s leteckou společností, zda-li můžete Doonu vzít sebou do letadla a použít ji pro dítě.
 • více informací na: https://simpleparenting.co/aircraft-approval

 

Screen Shot 2015-12-27 at 17.18.31

Ne. Doona je certifikována pro použití v letadle bez základny.

Ano! S Doonou můžete cestovat metrem nebo vlakem. Ujistěte se, že Doona je po celou dobu cesty zabrzděná. Doonu zabrzdíte zmáčknutím červeného brzdového pedálu, který je umístěný vedle pravého kola. Brzdu uvolníte zeleným pedálem, který je umístěný vedle levého kola.

Více informací o kompatibilitě s vozidlem je v uživatelské příručce:

https://simpleparenting.co/user-guides/

Strana 31.

Screen Shot 2015-12-27 at 17.17.49

Doonu můžete vložit do cestovní tašky, kterou zakoupíte u vašeho prodejce.

https://simpleparenting.co/accessories/

Travel_Bag_GB_31

Doona, jako každé jiné zavazadlo, se nemusí do zavazadlového prostoru na palubě letadla nebo v kupé vlaku vždy vejít.

Ano. Doona se může nainstalovat v taxíku stejně jako ve vašem autě.

Štítek, který schvaluje použití Doony v letadle je umístěn v zadní části Doony.

Pro více informací – https://simpleparenting.co/aircraft-approval/

Kontrolní seznamy

Před instalací Doony v autě zajistěte, aby:

 • popruhy postroje nebyly zkroucené
 • popruhy postroje pro ochranu vašeho dítěte byly správně utažené
 • ramenní popruhy byly ve správné výšce k ramenům vašeho dítěte
 • ramenní popruhy byly připevněny ke kovové destičce v zadní části Doony mezi kovovou tyčí a tělem sedadla
 • žádná část nepřesahovala kovovou tyč

Po instalaci Doony v autě zajistěte, aby:

 • bezpečnostní pás vozidla byl provlečen skrz přezky Doony (3 body)
 • pás vozidla byl těsný
 • Doona byla instalována čelem dozadu, nikoli dopředu
 • byl správně utažený postroj
 • byly správně utažené popruhy postroje pro ochranu vašeho dítěte
 • rukojeť byla v anti-odrazové pozici
 • opěrka hlavy byla vždy instalována ke zlepšení ochrany dítěte v případě bočního nárazu
 • vložka pro novorozeně byla odstraněna, pokud ji již dítě přerostlo
 • chrániče ramen byly umístěny na ramenou, nikoli na hrudi
Po instalaci základny ISOFIX zajistěte, aby:

 • konektory ISOFIX byly správně instalovány v autě
 • podpěra nohy ISOFIX spočívala pevně na podlaze vozidla, barva indikátoru se změní z červené na zelenou
 • Doona byla správně připojena k základně ISOFIX (nakloňte trošku Doonu, abyste se ujistili, že je připojena k základně)